На головну   -   Редакція   -   Авторам   -   Архів номерів   -   Контакти   -   Індексація журналу UA   EN


Останній випуск

№ 3 (92), 2019


Підтримка

Видання журналу частково підтримується грантом
Американського національного інституту здоров'я
Міжнародного центру Фогаті
та Іллінойським університетом у Чикаго

Журнал

ISSN 2077-7477 (Print)
ISSN 2077-7485 (Online)

Науковий журнал з проблем медичної екології, гігієни, охорони здоров'я та екологічної безпеки

Засновник:
Державна установа "Інститут громадського здоров'я ім. О.М.Марзєєва Національної академії медичних наук України"

Періодичність виходу:
чотири рази на рік

Довкілля та здоров'яISSN: 2077-7477 eISSN: 2077-7485
Номер: 3 (92)   -   Bересень, 2019   -   Сторінки: 42-46
Вплив хлороформу питної води на онкологічну захворюваність населення Кіровоградщини
Прокопов В.О.1, Липовецька О.Б.1
1 ДУ "Інститут громадського здоров'я ім. О.М. Марзєєва НАМНУ"

РЕФЕРАТ:
Мета роботи: визначення кількісних показників впливу хлорованої питної води, забрудненої хлорорганическими сполуками, на онкологічну захворюваність для обґрунтування профілактичних заходів з мінімізації впливу цього фактора на здоров'я населення.

Матеріали та методи. Проводився епідеміологічний аналіз даних онкологічної захворюваності дорослого населення рр. Світловодськ, Олександрія, Знам'янка, Кропивницький Кіровоградської області за десятирічний період (2006-2015 рр.). Проаналізовано 160 проб питної води з магістрального водоводу «Дніпро-Кіровоград» та водопровідних мереж досліджуваних міст на вміст хлорорганічних сполук (ХОС). Для встановлення зв'язків між ХОС питної води і онкозахворюваністю населення Кіровоградської області був проведений кореляційний, кластерний і регресійний аналізи за допомогою пакета STATISTICA 7.0 та програм Microsoft Excel.

Результати досліджень. Відзначається постійне зростання онкозахворюваності дорослого населення області (приріст 14,3%) при утриманні хлороформу в питній воді на рівні 2-3 ГДК. Показана кореляційний зв'язок між наднормативним вмістом хлороформу в питній воді і пухлинами шлунка та ободової кишки (r = 0,9, p <0,05) у населення Кіровоградської області. Тривале споживання хлорованої питної води призвело до 170 додатковим випадкам онкологічних захворювань на 100 тис. Населення області.

Висновки. Встановлено, що населення великих міст Кіровоградської області забезпечується питною водою з водогону «Дніпро-Кіровоград» з надлишком ХОС, переважно хлороформу (2-3 ГДК), і наражається на ризик онкозахворювань, в часності раку шлунка та ободової кишки (r = 0,9, р <0,05). Показано, що вживання забрудненої ХОС питної води може впливати на виникнення додаткових рівнів онкопатології населення (160 випадків на 100 тис. Населення серед чоловіків і 190 - серед жінок). Десятки випадків онкозахворювань шлунка та ободової кишки пов'язані з хлорованою питною водою. Відзначено негативні тенденції зростання онкологічної захворюваності населення в великих містах Кіровоградської області, одним з онкогенних факторів якої є забруднення питної води хлороформом в наднормативних кількостях. Це вимагає застосування дієвих профілактичних заходів і управлінських рішень щодо зменшення вмісту токсичних хлорорганічних сполук у питній воді та попередження їх впливу на здоров'я населення.

КЛЮЧОВІ СЛОВА:
питна вода, хлороформ, онкологічна захворюваність
Розроблено: ІГЗ НАМНУ © Довкілля та здоров'я, 2006-2019. Усі права захищені.
Використання текстових та графічних матеріалів сайту дозволяється лише з письмового дозволу редакції.