 |
Довкілля та здоров'я | ISSN: 2077-7477 eISSN: 2077-7485 |
Номер: 1 (102) - ЛЮТИЙ, 2022 - Сторінки: 31-44
Інсоляція приміщення як фактор D-вітаміноутворюючого опромінення лежачого хворого
Акіменко В.Я.1, Сергейчук О.В.2, Вознесенський С.О.1, Стеблій Н.М.1
1 ДУ "Інститут громадського здоров'я ім. О.М. Марзєєва НАМНУ", Київ 2 Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ
РЕФЕРАТ:
Мета роботи – обґрунтування умов використання інсоляції приміщень для організації профілактичного опромінення шкіри людини з метою синтезу необхідних доз вітаміну D.
Матеріали та методи. Використовуючи геометричні методи побудови тіньової маски світлопрорізу (вікна) згідно з ДСТУ-Н Б В.2.2-27: 2010, ми розрахували при різних висотах стояння сонця в теплі місяці року (травень - вересень) над горизонтом тривалість інсоляції в 63 точках в умовному модельному приміщенні з відкритою половиною вікна на горизонтальній поверхні на висоті 0,50 м над підлогою. Розміри умовного ліжка були: ширина 0,84 м, довжина 1,94 м. Необхідний час експозиції лежачої людини в сонячній плямі для отримання профілактичної дози вітаміну D в організмі (1000 IU) розраховували по моделі Webb A. R. & Engelsen O. (2020).
Результати досліджень. У дослідженні визначали тривалість інсоляції в теплі місяці року (травень - вересень) при відкритій половині вікна модельного приміщення на паралельній площині, на висоті 0,50 м від підлоги в точках, розташованих на координатній сітці з кроком 0,50 м, та усереднені величини висоти стояння сонця, які формують сонячну пляму. При цьому тривалості інсоляції в точках, що знаходяться біля вікна, коливались у деякі вказані вище місяці від 1 години 10 хвилин до 3 годин 38 хвилин. У роботі також наведено результати аналізу щодо обмежень застосування моделі Webb A.R. & Engelsen O. (2020) для визначення необхідної тривалості опромінення тіла людини, що знаходиться всередині приміщення, для досягнення ефективних щодо D-вітаміноутворення доз УФВ В сонця, еквівалентних пероральному прийому рекомендованих профілактичних доз вітаміну D .
Висновки. В інсольованому приміщенні в ясний день теплих місяців року (травень - вересень) принципово можливо організувати експозицію частини шкірного покрову лежачої на ліжку людини в сонячній плямі, яка формується відкритим вікном, з необхідною тривалістю та інтенсивністю УФВ В, яка забезпечить біоефективну дозу, еквівалентну пероральному прийому профілактичної дози вітаміну D (1000 IU).
КЛЮЧОВІ СЛОВА:
сонячне світло, сонячні карти, інсоляція приміщення, вітамін D, біоефективність ультрафіолетового випромінювання сонця
|